[Grand Lodge]
[Calendar] [Search] [Resources] [History] [Links] [Sitemap]
MASONIC BIOGRAPHIES
FAMOUS FREEMASONS
VANCOUVER MAYORS
Malcolm Peter McBeath
[Malcolm P. McBeath]
December 2, 1880 - June 15, 1957
Arriving from Bruce County, Ontario in 1907, Malcolm McBeath served as Vancouver mayor for 1915-17.
An alderman in Vancouver from 1912-14, McBeath served as mayor for two years immediately after.
Raised: 1909/09/16
Acacia Lodge No. 22

Source: Grand Lodge of BC and Yukon records. "Mayors of Vancouver", Donna-Jean MacKinnon, The Greater Vancouver Book.

ANTI-MASONRY | ESSAYS & PAPERS | GRAND LODGE | HOME | LINKS | SITEMAP
[Anti-masonry]

© 1871-2017 Grand Lodge of British Columbia and Yukon A.F. & A. M. Updated: 2003/08/01
freemasonry.bcy.ca/biography/vancouver_mayors/mcbeath_m.html